Zelenskyj má zatím na výběr

16. 8. 2019

Okolní svět se sice rychle vzpamatoval ze »šoku« způsobeného vítězstvím komika, herce a dabéra Volodymyra Oleksandrovyče Zelenského v prezidentských volbách na Ukrajině, ale mnozí považují jeho další kroky za sérii eskapád. Vždyť již v den své inaugurace rozpustil parlament a vymínil si, že na úřadech nebudou viset jeho portréty. Měsíc poté rozhodl o přestěhování prezidentské kanceláře do bývalého muzea Vladimíra Iljiče Lenina a snížil počet aut v prezidentské koloně.

Dosavadní chování Volodomyra Zelenského připomíná scénář seriálu, ve kterém současný ukrajinský prezident hrál hlavní roli, a může tak vyvolávat pocit pozitivní politiky. Jenže občané Ukrajiny čekají na zásadní změny. Očekávají vyřešení dlouhodobé ekonomické stagnace či zahraničního dluhu blížícího se 100 miliardám amerických dolarů, což z Ukrajiny dělá druhou nejchudší zemi Evropy. Očekávají zastavení korupce, která je v současné Ukrajině zcela běžnou na všech úrovních včetně státní správy. Očekávají vyšetření požáru budovy odborů v Oděse, při kterém bylo v roce 2014 zavražděno několik desítek lidí, schovávajících se tam před davem pravicových fanatiků. Čekají na nezávislé vyšetřování událostí 20. února 2014 v Kyjevě, kde bylo odstřelovači zmasakrováno více než osmdesát lidí.

A především čekají na konec občanské války.

Prezident Zelenskyj má zatím na výběr. Buď podlehne tlakům Západu a stane se dalším patolízalem sloužícím zájmům Spojených států, nebo se bude snažit urovnat vzájemné vztahy Ukrajiny a Ruska. Nedávné telefonáty Zelenského a Putina zatím budí rozpaky.

Můžeme tak jen doufat, že bývalý komik bude brát touhu Ukrajinců po míru zcela vážně.

Autor: 
Roman ROUN, klub mladých komunistů při OV Ústí nad Orlicí