V čele stále žena

11. 4. 2022

Na sobotní krajské konferenci KSČM v Praze bylo celkem brzy jasné, že v čele krajského výboru bude nadále žena. Mužští kandidáti se postupně vzdávali nominace a zbyly tak Marta Semelová (Praha 4) a Petra Prokšanová (10). Volby následně dopadly poměrem 39:21 pro první z nich, a uhájila tak svou pozici.

Staronová předsedkyně v úvodním projevu uvedla, že se scházíme ve velmi složité době mezinárodní i vnitropolitické. »Mezinárodní situace je dnes poznamenána především konfliktem na Ukrajině. Nejedná se však o jediný válečný konflikt ve světě za poslední dobu. Jak uvedl generální tajemník OSN António Guterres, čtvrtina lidstva, dvě miliardy lidí, dnes žije v konfliktních oblastech a svět aktuálně čelí největšímu počtu násilných střetů od konce 2. světové války. Loni muselo 84 milionů lidí opustit své domovy kvůli válkám a násilí. Přitom se stále víc a víc peněz dává ne na řešení chudoby, hladu či léčení nemocí, na což denně ve světě umírají tisíce a tisíce dětí i dospělých, ale na zbrojení. K dalšímu zvyšování armádních rozpočtů se přihlásily všechny členské země NATO, přičemž zbraně jsou dodávány do těch nejrizikovějších míst,« řekla Semelová k situaci ve světě.

Od vlády Petra Fialy pomoc čekat nelze. »Hraje si na spasitele světa, ale na české občany zapomíná. A aby se nezačali ozývat, tu a tam jim předhodí nějakou tu kapitalistickou almužnu. Almužnu, která v žádném případě nemůže pokrýt všechno to zdražování, jež na domácnosti tvrdě dopadá a ještě dopadat bude. Elektřina, plyn, pohonné hmoty, potraviny a vůbec všechny základní životní potřeby.

KSČM žádá vládu, aby problémy našich občanů řešila. Navrhli jsme nulovou DPH na základní potraviny a zákaz jejich vývozu, požadujeme cenovou regulaci energií. Dlouhodobě upozorňujeme na potravinovou závislost naší země, která přináší zisky zahraničním dodavatelům. Naše zemědělství potřebovali zlikvidovat, aby se zbavili konkurence a zajistili si naši závislost na dovozu. Nyní tu máme místo úrodných polí beton, velkosklady nadnárodních společností, rozlehlá nákupní centra a fotovoltaické panely. A naši občané? Ti si mají utáhnout opasky. Mnoho z nich však už nemá, kde šetřit. V ČR žije pod hranicí chudoby přibližně jeden milion lidí. Zhruba 700 tisíc jich čelí exekuci, z toho kolem 500 tisíc má exekucí několik,« dodala Semelová.

Důležitou roli podle ní hraje komise mládeže KV KSČM, »v níž práce s mládeží od poslední krajské konference byla pestrá. Členové komise nabízeli pomoc starším soudruhům a soudružkám v počátcích pandemie COVID-19, scházeli se na online platformách, sdíleli a diskutovali aktuální témata. Členové KM Praha se aktuálně intenzivně věnují nové příloze Haló novin – Vize mladých, aktivně pomáhají se vznikem ateliéru sociálně angažované tvorby či přípravě společné celodenní akce s KSM,« připomenula Semelová.

Dále vyzvala k návratu k vlastním kořenům, spolupráci levice, podpoře kandidáta na prezidenta Josefa Skály a týdeníku, který bude vycházet místo Haló novin. Pozvala také všechny na oslavu 1. máje na Střeleckém ostrově v 10 hodin.

Gottwald za Pázlera

Před volbou předsedy dostali všichni kandidáti prostor k představení svých plánů. Tři navržení muži se postupně vzdali účasti ve volebním souboji, mj. i proto, že je navrhli jiné obvodní konference – Jiřího Dolejše (10) navrhli v Praze 7 a 9, Ivana Hrůzu (6) na »trojce« a Romana Rouna (9) na »pětce«. Prokšanová uvedla, že jde do voleb v tandemu s Lubošem Petříčkem (10), který kandidoval na tajemníka. Tuto funkci už po dlouhé dobré práci neobhajoval Viktor Pázler (1), kterému za činnost bylo poděkováno i dlouhým potleskem ve stoje.

Petříček se poté, co nebyla zvolena Prokšanová, před samotnou volbou kandidatury vzdal. Stejně tak učinili i Robert Kvacskai (5) a Roun – i tady je navrhli z jiných obvodů, prvního na »jedničce«, druhého na »pětce«. Jediným kandidátem tak zůstal Josef Gottwald (6), hlasovalo pro něj 42 delegátů.

V diskusi dostali přednost ti, kteří byli navrženi do KV nebo na kandidátku pro podzimní volby do pražského zastupitelstva (ZHMP). Postupně tak vystoupili Ivo Látal (navržen 4 a 10), Jan Zeman (5), František Lojda (10), Ondřej Kazík (3), Vladimír Waage (7), Marek Tošil (6), Jiří Horák (1), Vladimír Chaloupka (5), Kvacskai (5), Milan Krajča (3 a 5) a Pavel Pilný (8). Krajča byl zároveň z pozice místopředsedy ÚV KSČM i zástupcem vedení strany. Věnoval se tak i shrnutí současné činnosti KSČM. Zbytek vedení se rozjel po ostatních krajských konferencích – např. Petr Šimůnek (i s Josefem Skálou) do České Lípy, kde byl předsedou Libereckého KV KSČM zvolen František Pešek.

Krajča lídrem

Kandidátku do ZHMP povede právě Krajča, další pořadí první desítky je Prokšanová, Semelová, Hrůza, Dolejš, Petříček, Horák, Šimůnek (5), Čestmír Kubát (1) a Jaromír Petelík (8). Až ve druhém kole se rozhodl souboj mezi Hrůzou a Rounem o pozici člena VV ÚV KSČM. V prvním kole dostal Hrůza 29 hlasů a Roun 27, proto došlo na druhé kolo – tam dostal Hrůza 35 hlasů a Roun 20.

V dalším průběhu diskuse vystoupili i někteří hosté. Za omluveného vedoucího tajemníka Městského výboru Komunistické strany Československa Praha Romana Blaška přečetl zdravici přítomný redaktor Haló novin Zbyšek Kupský. Ten pozdravil účastníky i jménem Vlasteneckého sdružení antifašistů ČR a zároveň poděkoval pražským a středočeským členům ÚV KSČM, kteří podpořili deník Haló noviny. Na to pak reagovali Monika Hoření (host za Komisi žen ÚV KSČM), Kvacskai, Roun a Svatopluk Semecký (4) jako člen představenstva Futura, a. s. Hovořilo se nejen o Haló novinách, ale i o situaci ve světě a u nás, o budoucnosti KSČM i levice vůbec. Nebylo to místy hezké povídání…

(zr)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
ihano.cz