Anketa: Porušuje Miloš Zeman ústavu a proč Andrej Babiš změnil názor na pana Šmardu?

21. 8. 2019

Server ČtiDoma.cz se zeptal politiků na otázku: "Porušuje Miloš Zeman ústavu tím, že odmítl jmenovat pana Šmardu ministrem kultury? A proč podle vás Andrej Babiš otočil a muže, kterého sám prezidentovi navrhl, najednou za ministra nechce?" Zde jsou odpovědi poslanců za KSČM Stanislava Grospiče a Hany Aulické Jírovcové.

STANISLAV GROSPIČ (místopředseda ÚV KSČM)
Myslím si, že pan prezident využívá Ústavy České republiky bezezbytku a někdy i na samotné hraně. Avšak přestože je to často pro některé politiky těžko stravitelné, nemyslím si, že dochází k přímému porušování znění ústavy. Předseda vlády pan Babiš možná pozměnil, možná poopravil názor na navrhovaného nástupce ministra kultury. Sám jej navrhl, protože mu byl navržen jedním z koaličních subjektů a cítil se vázán koaliční smlouvou. Odpovědnost za další vývoj dění kolem vlády stále mají oba vládní subjekty, ČSSD a ANO. 

HANA AULICKÁ JÍROVCOVÁ (místopředsedkyně Poslaneckého klubu KSČM)
Nejsem zcela přesvědčena, že bych se k této záležitosti měla nějak vyjadřovat, protože nejsem přímým účastníkem této hry. Ale dívám se na to takto. Pan prezident hovořil od začátku, že je s návrhem a jménem pana Šmardy nespokojen a neudělal nic jiného, než že si stojí za svým postojem a názorem. Také jsem nezaznamenala, že by chtěl nejmenovat ministra. Panu premiérovi asi došla trpělivost, ono se není co divit. Chtěl co nejdříve vyřešit tuto banální záležitost, což se díky špatně rozehrané hře ČSSD nezdařilo. Díky dalším mediálním výstupům, včetně pana Šmardy, by ho nyní chtěl na ministra kultury málokdo, tedy kromě zástupců ČSSD.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
ctidoma.cz