Cynická a nestoudná agrese

12. 4. 2017

Vyhlášení Gennadije Zjuganova, předsedy Komunistické strany Ruské federace kprf.ru  

V noci 7. dubna US Navy, zaútočila střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu v Sýrii poblíž Homsu.  Podle Pentagonu byla tato akce odpovědí na použití chemických zbraní syrským letectvem proti Idlibu, jednomu městu v provincii, která se nachází pod kontrolou teroristických bojovníků. 

Podle všech norem mezinárodního práva jsou akce Spojených států agresí proti suverénímu státu. Charta OSN umožňuje použití síly pouze na základě rozhodnutí RB za účelem odstranění hrozeb světovému míru. Dále, nejen že tu nemáme rozhodnutí, ale ani elementární a objektivní posouzení toho co se stalo.  Nacházíme se v situaci opakování politiky velkého klacku, která vedla ke zničujícím intervencím proti Jugoslávii, Iráku, Afganistanu a Libyi.  

V této zločinné historii je všechno ušito špinavou nití. Připomínáme, že chemické zbraně byly zcela odstraněny ze Sýrie před třemi lety. Obvinění proti letectvu Sýrie byly vzneseny na základě domněnek zaryté opozice, úzce spjaté s tajnými službami USA.  Dále, nelze znovu dát důvěru  zpravodajským službám Spojených států. Nikdo nezapomněl jak  v roce 2003  Colin Powell předložil RB OSN důkazy o domnělých "iráckých biologických zbraních". Nicméně, žádné zbraně hromadného ničení nebyly po intervenci USA a jeho spojenců nalezeny. 

Američané nemají oprávnění dávat morální soudy. Ještě se kouří ze sutin Mosulu, kde v domech srovnaných letectvem USA se zemí zemřely stovky civilních obyvatel.  A nikdo nezapomněl na nelidské použití napalmu a zrůdného "agent Orange" armádou USA ve Vietnamu. Důsledky těchto válečných zločinů se pociťují ještě dnes. Bombardování Sýrie  v den  svátku Zvěstování (7 dubna slaví pravoslavná církev) ukazuje, že američtí "humanisté" jsou hodně vzdáleni vysokým hodnotám křesťanství.

Zdůrazňujeme, že podle expertů syrské vedení nemělo žádný důvod  použít chemické zbraně. Syrská armáda s podporou ruských leteckých sil má pod svou kontrolou průběh války proti mezinárodnímu terorismu. Kromě toho se syrská vláda angažovala v převedení občanské války k mírovému řešení a brání akcím, které by mohly kompromitovat hledání míru v této zkoušené zemi. "Pro koho je to výhodné ?" Je  zcela jasné že je to výhodné pro extremisty z IS proti kterým bojuje Rusko, pro západní země a státy  Středního východu, které jsou v pozadí mezinárodního terorismu.

ISIS a jeho sponzoři, kteří utrpěli jednu porážku  za druhou na bojišti, se snaží přenést střet na pole informační války s podporou Spojených států, které kontrolují média ve světě.  Není to první a přirozeně ani poslední pokus obvinit s pomocí lží syrskou vládu z použití zakázaných zbraní.

Není pochyb, že akt agrese proti Sýrii ze strany USA je vyvolán čistě vnitropolitickými úvahami. Prezident Trump, který je vystaven útokům svých soupeřů, hledá omluvu, aby prokázal své rozhodnutí postavit se Rusku. 

Nedávno, když "trumpmania"  ovládla část ruské elity ve vztahu k prezidentským volbám ve Spojených státech, KSRF varovala: jakýkoliv z nájemníků Bílého domu bude pokračovat v politice v zájmu světové finanční oligarchie. Tak tomu bude i kdyby se politika neměla shodovat se zájmy amerického lidu a s osobními názory nového prezidenta.  Tajné služby a vojáci USA "zlomily" Trumpův tým několik dní  po jeho prohlášení, že  de facto odmítá směřovat   ke svržení    Bašara Al-Asada.

Ještě jednou se nám dostalo potvrzení, že zahraniční politika Spojených států je podmíněna zájmy  třídy velkokapitálu. Trump je nucen jednat nejen v rozporu se svými předvolebními sliby, ale i proti ústavě USA, když  přijímá zásadní rozhodnutí bez konzultace s kongresem. Přirozeně nikdo nežádal o stanovisko  evropské spojence Spojených států. 

Nová administrativa Spojených států se chová tvrdším způsobem, pokud se týká našich dvoustranných vztahů. A nemá smysl se divit. V tomto světě, kde jenom silní, inteligentní a úspěšní  budí respekt. A v situaci kdy se ruská ekonomika nachází v krizi, když zvedá hlavu oranžová lepra, rusofobie a antisovětismus, nemá smysl očekávat rovné partnerství ze strany Ameriky.

Akce Spojených států v Sýrii je přímou výzvou Rusku. Tato výzva vyžaduje od naší země zcela jinou vnitřní politiku. Je třeba posoudit novou světovou realitu na co nejvyšší úrovni za účasti všech vlasteneckých sil. Je nevyhnutelné posílit naše vazby s partnery z Euroasijské unie, z BRICSu a z  Šanghajské organizace pro spolupráci. 

Pouze silné Rusko s mohutnou ekonomikou, vyspělou vědou, vysoce kvalitním vzděláváním a mocnými ozbrojenými silami je schopno hájit vlastní zájmy v neklidném a vyostřeném moři světové politiky. To vyžaduje okamžité odmítnutí úpadkového sociálně- ekonomického kurzu vnuceného naší zemi před 25 lety. Na pořadu dne je vznik vlády Národní důvěry, která bude schopná vyvést Rusko ze slepé uličky, do které bylo zatlačeno současným vládnoucím uskupením.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM

Články

.