P. Kováčik: Jak je to doopravdy s naším zemědělstvím

6. 3. 2017

Český statistický úřad zveřejnil předběžné údaje v rámci zemědělství. Zisk podle něj v loňském roce stoupl meziročně o 26 procent, což je druhý nejlepší výsledek od roku 2000. Rostlinná produkce se zvýšila o 3,5 procenta, hodnota živočišné produkce se však snížila o 0,2 procenta.

Vše ale není tak ideální. Dál klesají ceny zemědělských výrobců v živočišné výrobě, což postihuje zvláště produkci u mléka. Není se příliš z čeho radovat. Snižuje se také podíl živočišné výroby. V rostlinné výrobě pak téměř 85 procent tržeb tvoří obiloviny a řepka, což patrně zůstane stejné i pro tento rok.

Snižování podílu živočišné výroby je velmi negativním momentem. Někteří zemědělci končí s chovem krav nebo je převádí na masnou produkci. A tak přes veškerou snahu ministerstva zemědělství, kdy zemědělci dostávají peníze například za dobrou péči o zvířata nebo redukci pesticidů i to, že jsou zavedeny některé nové dotační programy, dochází k tomu, že se buď snižují nebo někde i končí chovy krav, ale i prasat a obnovit je znovu bude velmi těžké. Dovozy masa, mléčných výrobků, zeleniny a brambor dostávají naše zemědělce, chovatele i pěstitele do situace, kdy nemohou dosáhnout zisku, takže se v mnohých případech rozhodují skončit.

Pokud se nad touto situací skutečně nezamyslíme a nenajdeme cestu, jak pomoci, budeme v budoucnosti odkázáni hlavně na dovozy neodpovídající vždy požadované kvalitě, kterou jsou schopni naši vlastní producenti v potravinářství zajistit. Jednou z možností, jak pomoci, je také to, že na pultech obchodů a zvláště velkých supermarketů budeme vyhledávat naše domácí zboží.

Autor: 
Ing. Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM
Zdroj: 
Mediální úsek ÚV KSČM

Články

.