Stalo se to, co se dalo předpokládat. Předsedou Evropského parlamentu byl zvolen představitel italské pravice a bývalý komisař Antonio Tajani. Co se nedalo předpokládat, je skandální chování skupiny ALDE (jejíž členové jsou i europoslanci zvolení za hnutí ANO), jejíž kandidát ještě v pondělí mluvil o středolevé koalici a ucházel se o hlasy levicové frakce GUE/NGL. Do rána zřejmě změnil kurz a velmi pragmaticky se s celou svojí frakcí otočil vpravo. Průběh volby vůbec neodrážel ani žádnou sebereflexi sociálnědemokratické frakce, která v tomto i v minulém období tvořila velkou koalici, spolurozhodovala a nese spoluúčast na výsledku volby nového předsedy Evropského parlamentu.
Frakce GUE/NGL po všechna tři volební kola podporovala svoji kandidátku a svoji představu o nutných změnách v evropských institucích včetně Evropského parlamentu. Volba předsedy EP ve čtvrtém kole byla již jen otázkou volby menšího zla a také výzvy frakcí sociálních demokratů a zelených, aby se na půdě EP začala vytvářet skutečná levicová platforma.
Naše hlasování ve čtvrtém kole bylo vedeno právě tímto směrem a doufáme, že bude sociálně demokratickou frakcí vnímáno jako podaná ruka ke skutečně levicové spolupráci v parlamentu. Zodpovědnost za výsledek a další směřování EP nesou z České republiky strany KDU-ČSL, TOP09, ANO a ODS. Hluboce zamyslet se musí i sociální demokraté.