V Jílovém u Prahy lákala na výstavu o Karlu IV. císařská koruna

7. 5. 2016

V sobotu 7. května uspořádalo Regionální muzeum v Jílovém u Prahy slavnostní zahájení výstavy Karel IV. – zlato pro korunu, na které nechyběla ani umělecká kopie císařovy koruny.

„700. výročí narození Karla IV., jednoho z nejvýznamnějších panovníků vrcholného středověku a zároveň jednoho z našich největších předků, si připomíná Středočeský kraj řadou akcí. Jedna z nich je právě výstava Zlato pro korunu v Jílovém u Prahy. Připomíná důležitost jílovského zlata pro financování aktivit Karla IV.,“ uvedl radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek, který se zahájení zúčastnil. 

Karel IV. získával prodejem zlata ze zdejších dolů peníze na své korunovace, stavby i cesty. Za vlády Karla IV. vrcholila těžba v jílovských dolech. Bylo zde získáno téměř 11 tun zlata a z těchto prostředků panovník financoval veškeré své aktivity, včetně pražského Karolina. 

Výstava představuje život za doby Karla IV., včetně rekonstrukce šlechtické domácnosti, selské jizby, klášterního skriptoria nebo tesařské dílny. Doba Karla IV. je návštěvníkům ukázána v modelech, obrazových rekonstrukcích či fotografiích. Hlavním exponátem výstavy je replika císařské koruny. Další část výstavy je věnovaná jílovskému zlatu. Poprvé je také na výstavě veřejnosti představeno 16 kreseb pohřebních štítů Karla IV., které byly neseny při panovníkově pohřbu na korouhvích jako znaky zemí, kterým vládl nebo nad kterými měl patronát. Dalším zajímavým exponátem je kopie sochy sv. Jiří z nádvoří Pražského hradu, kterou nechal vyrobit prezident Tomáš Garrigue Masaryk jako svatební dar generálovi Maurici Pellému a Jarmile Braunerové. 

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy připomene Karla IV. také prostřednictvím výstav, přednášek, besed i dětských tvůrčích dílen. 

Vernisáž výstavy 7. května byla spojena s celodenním programem s šermíři, lazebnicemi, hudci, krčmami a ohňovou show.

Fotogalerie

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje

Články

.