J. Nétek: Veřejně prospěšné práce mají smysl

11. 1. 2017

Rozhovor Haló novin s Josefem Nétkem, kandidátem KSČM do Senátu v obvodu Most


Již brzy vás čeká opakované první kolo voleb do Senátu – poté, co minulou volbu zrušil soud. Jak jste vnímal tahanice kolem voleb a rozhodnutí soudu o jejich opakování?

 

Musím říct, že jsem takový verdikt soudu čekal, neboť bylo evidentní, že mostecký magistrát chyboval, když pustil paní Dernerovou k volbám pod značkou Severočechů. Nijak nadšený jsem rozhodnutím soudu ovšem nebyl, ačkoli mi to dává šanci znovu zabojovat o dobrý výsledek. Uvědomuji si totiž, že nové volby stojí nějaké prostředky a že dostat k nim voliče bude velice obtížné. Mnozí jsou otrávení a navíc bude docela těžké dostat ke všem lidem i onu základní informaci, že volby vůbec jsou, protože média se volbám v jediném obvodu v republice tolik věnovat nebudou, pochopitelně. Mám trochu obavu, kolik hlasů bude za novým senátorským mandátem stát. Já vím, že výsledek voleb platí, i kdyby přišli třeba jen dva voliči.

Na druhou stranu nelze nevidět, že mandát, za nímž je kupříkladu rekordně nízký počet hlasů, je zkrátka slabší. To je nepopiratelný fakt. Všichni, kdo kandidujeme, jsme se tak dostali do nelehké situace. Ta je posílena i tím, že na přípravu nové předvolební kampaně jsme měli de facto jen tři týdny. Na druhou stranu, pro chudší strany, jako je KSČM, to může být i výhoda. Bohaté partaje nemají tolik času na spuštění svých obřích marketingových strojů a síly se tak snad trochu vyrovnají.

Alena Dernerová do voleb znovu jde, tentokrát pod hlavičkou Spojení demokraté - Sdružení nezávislých. Je znovu podle vás favoritkou? Připomeňme, že minulé volby nakonec vyhrála.

Rozhodnuto myslím není. Řekl bych, že si paní Dernerová trochu uškodila tím, když po rozchodu se Severočechy a rozhodnutí soudu o nových volbách, začala lavírovat a taktizovat. Dlouho vyjednávala s hnutím ANO, že bude kandidovat v jeho barvách, pak se nedohodli a vzniklo jakési nové uskupení… Neřekl bych, že tyto hrátky voliči hodnotí pozitivně. Na druhou stranu, je logické, že řada voličů si řekne: minule vyhrála, za chybu magistrátu nemohla, tak ať vyhraje znovu. Ale uvidíme. Objevili se také noví kandidáti, kteří mohou zamíchat kartami, naopak někteří již znovu nekandidují, například Ota Zaremba.

Jak jste vůbec vnímal svůj výsledek v oněch nakonec zrušených volbách? Připomeňme: byl jste čtvrtý a získal 11,45 procenta hlasu.

Řekli jsme si, že naším cílem je dosáhnout v opakovaném hlasování znatelně lepšího výsledku. Celý náš tým na tom poctivě pracuje. Věřím, že voliči KSČM dokážou, jako již mnohokrát, že patří k těm nejméně lhostejným a k nejvíce odpovědným voličům vůbec. Že k volbám přijdou a pomohou Senát aspoň trochu posunout doleva, neboť výsledky nedávných voleb v něm velmi posílily zejména lidovce.

Jdete do opakovaných voleb s nějakými novými programovými prioritami, či novými akcenty v programu?

Svůj program neměním, nicméně je pravdou, že poněkud více nyní akcentuji jedno téma: A to je otázka veřejně prospěšných prací u dlouhodobě nezaměstnaných. Často jsem na to narážel v diskusích s občany před minulým hlasováním. Bylo znát, že je ten problém trápí. Jednoznačně podporuji, aby byly některé dávky pro nezaměstnané podmíněny dvaceti hodinami práce týdně pro veřejné instituce. Nyní kupříkladu zažíváme sněhovou kalamitu, to je přeci ideální situace pro využití těchto lidí, pakliže oni zároveň něco žádají po státu. A nejde, prosím vás, o žádné trestání někoho za to, že ho systém vyvrhl jako neupotřebitelného. To bych jako komunista nikdy nepřijal. Ale jsem si vědom toho, jak jsou takové veřejně prospěšné práce důležité i pro ty dlouhodobě nezaměstnané – pokud to berou poctivě a o práci opravdu stojí. Oni si mohou díky takovému institutu udržet to, co je tak cenné a co se při dlouhodobé nezaměstnanosti tak rychle ztrácí, tedy pracovní návyky, ten elementární návyk ráno vstát a jít do práce. Navíc jim to může pomoci i psychicky, vrátí jim to pocit užitečnosti, potřebnosti, dostane je to mezi lidi. Myslím, že člověk, který je nezaměstnaný opravdu proti své vůli, možnost nějaké veřejně prospěšné práce uvítá.

Důležitým bodem mého programu je také důraz kladený na rekvalifikace. Zároveň ale dodávám, že současný systém rekvalifikací je nedostatečný. Osobně znám několik lidí, kteří byli třeba na pěti rekvalifikacích, a stejně nové uplatnění nenašli. Pak je otázkou, jestli taková rekvalifikace není vlastně demotivující a psychicky ubíjející.

Již před minulými volbami jste hodně hovořil o podpoře průmyslu a hornictví. Na tom se, předpokládám, nic nemění.

Rozhodně trvám na tom, že vláda nemůže rezignovat na vytváření nových pracovních míst na Mostecku. Ačkoli se kondice ekonomiky zlepšuje, problém nezaměstnanosti v našem regionu přetrvává a nelze vše nechat jen volné ruce trhu. Na druhou stranu dodávám, že alfou a omegou nemohou být jen průmyslové zóny. V kraji již dvě máme a je bezpochyby správné je zaplňovat, hledat do nich investory. Ovšem nemyslím, že problém Mostecka či Ústeckého kraje zmizí, když se udělají takové zóny ještě dvě nebo tři. Je třeba také vnímat, jaký typ investorů takové zóny využívá. Řada z nich v místě zůstává, jen dokud může čerpat daňové výhody, a pak táhne o dům dál. Rozvoj průmyslu tudíž nemůže spočívat jen v průmyslových zónách.

Pokud jde o hornictví, to je pochopitelně mé velké téma. Jsem moc rád, že se hejtman KSČM Oldřich Bubeníček na sklonku minulého volebního období hlasitě zastal severočeských havířů a vymanévroval nakonec to, že nebyli znevýhodněni oproti horníkům z Ostravska poté, co byla v našem kraji v důsledku rozhodnutí státu znemožněna další těžba.

Ovšem zároveň jasně říkám, že bychom neměli rezignovat ani na boj za udržení těžby. Zásoby uhlí zde jsou a jednou si je někdo vezme. Vím, že se to nelíbí třeba zeleným, ale tak to prostě je. Odpovědný politik by měl umět říct lidem v kraji, kdy a za jakých okolností se uhlí v příštích dvaceti, třiceti letech vytěží. S tím, že po každé těžbě musí samozřejmě následovat poctivá rekultivace, při níž ostatně může mnoho lidí rovněž nalézt práci.

Nové volby se konají v pozměněné atmosféře. Již prožíváme rok voleb do sněmovny. Lidé se vás v kampani tudíž budou asi mnohem více ptát na vládu a podobná témata. Co jim budete odpovídat? Jak hodnotíte současný kabinet?

Vím, že KSČM je opoziční stranou a vůči vládě se musí vyhraňovat. Nicméně já jsem člověk v letech, který už těch vlád zažil opravdu hodně, takže, myslím, dokážu celkem nezaujatě posoudit, která byla lepší, a která horší. A z tohoto hlediska zcela otevřeně říkám vám i voličům, že tato vláda patří z těch mnoha k těm lepším. Nedá se říci, že by nefungovala. Plivat na ni nebudu. Kdybych ji měl oznámkovat jako ve škole, dal bych jí patrně dvojku.

Nejvíce mi asi vadí, že je nejspíše trochu zaskočena dobrým vývojem ekonomiky a neví si moc rady s penězi, které náhle přitekly do státního rozpočtu. Investice do budoucna nejsou připravené, to je ze struktury nedávno schváleného rozpočtu evidentní. To zaráží. Ale víme všichni dobře, že jsme tu měli i mnohem horší a více chybující vládní kabinety.

Vaší výhodou ve volbách by mohlo být i to, že do nich jdete s komunistickým hejtmanem za zády. Který vás navíc velmi upřímně podporuje, jak se zdá.

Podpory Oldřicha Bubeníčka si velmi vážím a cítím, že je to politik, který v kraji má renomé. Lidé vidí, že svou funkci zvládl. Ostatně proto je znovu hejtmanem, byť KSČM skončila ve volbách druhá. Nová krajská koalice to bude mít samozřejmě těžší. Má převahu jednoho hlasu, navíc ji tvoří více politických subjektů než v minulosti. Přesto si myslím, že je dobře, že vznikla právě tato koalice. Nabízela se sice alternativa uzavřít koalici s vítězným hnutím ANO, ale podle mých informací ANO skutečnost, že volby vyhrálo, asi nějak špatně pochopilo. Lidé, kteří s ním jednali, měli pocit, že se tak trochu vytahuje, a to nebylo moc chytré. Příště budou třeba poučenější.

Jan STERN

Autor: 
Jan STERN
Zdroj: 
Haló noviny