Letošní rok bude pro pěstitele ovoce se vší pravděpodobností horší nežli vloni. Mnohé způsobily noční mrazy, které koncem dubna poničily nejvíce sady na jižní Moravě. Je paradoxní, že nejvíce to odnesly teplejší oblasti republiky, kde už v té době kvetly peckoviny a jabloně.
Předpokládané prognózy říkají, že letos pěstitelé ovoce sklidí přibližně 708 tun meruněk, což je meziroční pokles o více než dvě třetiny. Jablek by se letos mělo sklidit 113 000 tun, což je o čtvrtinu méně než v minulém roce. Smutně se na své stromy, kde se objevuje výrazně méně ovoce, dívají i zahrádkáři a vzpomínají na minulý rok, kdy se hojně urodily jablka, švestky a třešně.
Švestky letos podle odborníků dobře vykvetly, takže se mnozí těšili na bohatou úrodu. Přežily dokonce i dubnové mrazy. V polovině května však na velkém území začaly plody opadávat. Podle odborníků z Ovocnářské unie České republiky mohla švestkám uškodit pilatka švestková. Prakticky jde o mouchu, která klade vajíčka do malých plodů po odkvětu a z nich se potom vylíhne tzv. housenice. Ta se živí nezralým plodem, který doslova vykouše, a švestky pak opadají.
Ve velkých sadech pilatka zatím problémy nedělá, protože stromy ochraňují postřiky. A tak všichni, kteří švestky pěstují, by je pro příště měli ošetřit ochraňujícími postřiky, jinak totiž „léčivé“ slivovice bude o dost méně.