Z rozhovoru s H. Aulickou Jírovcovou pro časopis Vozíčkář

4. 8. 2017
  • Co KSČM považuje za největší nedostatek současné legislativy zaměřené na lidí se zdravotním postižením? A jak ho chcete napravit?

Velký problém v případě osob se zdravotním postižením spatřujeme například ve lhůtách pro přiznání jednotlivých dávek, ať jsou to dávky pro osoby se zdravotním postižením, nebo příspěvek na péči (čekací lhůty pro posouzení a rozhodnutí jsou od ½ do 1 roku i déle). Tato situace absolutně nekoresponduje s potřebami daných osob, kdy potřebují péči a pomoc, kterou si zpravidla musí zaplatit, ale nemají z čeho.

Návrh na řešení by mohlo být personální posílení ÚP a posudkové lékaře. Ovšem, naše návrhy při jednání o této problematice se ubíraly směrem k možnému systémovému ucelení celého posuzovacího procesu. Navrhovali jsme, aby dotčení zaměstnanci ÚP přešli pod ČSSZ (k posudkovým lékařům jako přímý spolupracující zaměstnanci). S podobnou verzí přišli i zástupci MPSV a padaly návrhy na zlepšení situace jako je zavedení pozice asistenta posudkového lékaře (ne však přechod zaměstnanců z ÚP), zabezpečit dostačující počet posudkových lékařů (např. zavedení vzdělávání tohoto oboru na VŠ, zvýšení platového ohodnocení), protože je i po zavedení Služebního zákona stav tristní nebo padl i návrh z jiného politického klubu na přechod posudků na praktické lékaře. Nic z toho se však legislativně nepřipravilo a vlastně se jen zahájila diskuse jak dál.

KSČM dlouhodobě prosazuje a podporuje důstojný život pro naše občany se zdravotním postižením, ale i ostatní občany jako jsou senioři, rodiny s dětmi atd.

Jako opoziční strana v PS jsme vždy podporovaly veškeré podané návrhy do PS, ať už byly ze stran vládních koalic, poslaneckých návrhů či přímo podněty a připomínky ze stran NRZP a dalších organizací zabývající se problematikou zdrav. postižených. Těmito organizacemi jsme však nebyli nikdy osloveni přímo, přestože jsme při schvalování návrhů vyzývaly k podpoře. Je všeobecně známo, že KSČM tyto zákony podporuje, ale obcházení nás mrzí, budí to pak i dojem, že se s našimi hlasy automaticky počítá.

K jednotlivým předloženým zákonům a novelám jsme podávali vlastní PN a to tak, aby lépe a systematičtěji řešily problematiku zdravotně postižených. Pravicovými poslanci jsme byli přehlasováni a to s argumentem, že se toto bude zneužívat. Příkladem je zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, kde jsme podporovali např. vyšší částku příspěvku na mobilitu, upravení a snížení příspěvku na zvláštní pomůcku od žadatele a zjednodušení a jasně definované nároky na zvláštní pomůcku u motorového vozidla a zkrácení lhůty na opětovné požádání o tento příspěvek již po 7 letech. Dále byl předložen náš pozměňující návrh k zákonu o nemocenském pojištění (dlouhodobé ošetřovné), kde jsme navrhovali povinnost pro zaměstnavatele s uvolněním zaměstnancem, který pečuje o dl. nemocného. Nakonec prošla naše "mírnější" varianta, že zaměstnavatel toto zaměstnanci neumožní, pokud prokáže, že tomu brání vážné provozní důvody. Bez tohoto PN by to byl zbytečný zákon.

To jsou příklady, které ukazují na to, že naše strana navrhuje systematičnost a ne pouze "kosmetické" úpravy, které byly v některých předložených vládních novelách předloženy. Ano, bylo potřeba napomoci stavu, který se stal za dob Drábkovi reformy, ovšem KSČM podporuje a navrhuje úpravy, které skutečně povedou k lepšímu životu osobám se zdravotním postižením v ČR.

  • Jsou podle vás v Česku již vytvořeny nezbytné podmínky pro plnohodnotný život vozíčkářů a pro jejich rovnoprávné začlenění do společnosti?

Na část této otázky jsem možná i odpověděla v předchozí odpovědi, ovšem jsem si vědoma, že máme před sebou v ČR ještě velký kus práce, tak aby byly splněny nezbytné podmínky pro plnohodnotný život vozíčkářů. Podmínky pro život vozíčkářů jsou různé od kraje po města a obce. Někde vycházejí velice vstříc, někde stále nedochází fakt, že i u nich žijí lidé na vozíku. Zde je ale opět říci, že je důležitá legislativa a ta by měla umožnit systém zjednodušit, zrychlit a důstojně pomoci potřebným.

  • Máte nějakého člověka s tělesným postižením na své kandidátce? A pokud ano, o koho konkrétně jde?

Na kandidátní listině za Ústecký kraj nemáme žádného člověka s tělesným postižením, za ostatní kandidátní listiny nemám tento přehled, pro KSČM však člověk s tělesným postižením není překážkou při možné kandidatuře v jakýchkoliv volbách.

Autor: 
Časopis Vozíčkář