Faltýnek v problémech?

11. 8. 2015

Policie navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem v kauze manipulace se zakázkami České pošty. Mezi obviněnými firmami podle dřívějších informací médií figuruje hustopečský Agrotec, kterému šéfoval místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Kauzu nyní posoudí žalobci, kteří rozhodnou o tom, zda ji pošlou k soudu. 

Případ se týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce a například veřejnou podlimitní zakázkou, která se týkala autoprovozu. Mezi obviněnými fyzickými osobami podle informací médií jsou například zaměstnanci České pošty, stavebních společností a Agrotecu. Obviněné osoby i firmy jsou podezřelé ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což hrozí až osm let vězení. 

Policie kvůli kauze loni v dubnu zasahovala v centrále České pošty v pražské ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu. 

Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal loňské podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila. V souvislosti se stavebními zakázkami a zakázkami týkajícími se autoprovozu policie na poště zasahovala také na konci ledna. 

Ve vedení firmy Agrotec působil Jaroslav Faltýnek, který je nyní mimo jiné prvním místopředsedou Babišova hnutí ANO. Podle serveru Neovlivní.cz spadá jedna podezřelá zakázka do doby, kdy ve firmě šéfoval. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček si nicméně nemyslí, že by se nyní měl vzdát mandátu. »Vzhledem k tomu, že pan Faltýnek nebyl policií obviněn ani vyšetřován, není ani důvod pro to, aby se nyní, po ukončení vyšetřování a podání návrhu na obžalobu, vzdával svého mandátu. Jiná situace by byla, pokud by byl např. policií obviněn. Stále sice platí presumpce neviny, ale obvinění, resp. jeho potvrzení státním zástupce v případě podání stížnosti obviněného, bych bral jako důvod pro odstoupení. Jak se s věcí vypořádá hnutí ANO je jen na něm, popř. na jeho voličích,« uvedl Ondráček.

Autor: 
jan Stern
Zdroj: 
Haló noviny