Průzkum, který zkoumal kvalitu nabízených potravin v ČR ve srovnání s našimi sousedy, přinesl výsledky, jež mnozí z nás předpovídali. Kvalita potravin je horší a za menší množství platíme více peněz. Podobné výsledky ukázal i nedávný průzkum, který si nechalo zpracovat slovenské ministerstvo zemědělství. Ve výsledku se došlo k tomu, že třeba šunka měla o 10 % více masa. V ČR již dříve ukázaly testy, že třeba Němci mají v kávě o třetinu více kofeinu než naši občané. Podobně dopadla salámová pizza – Češi na ní najdou o polovinu méně salámu než naši sousedé.
Nadnárodní výrobci a řetězce supermarketů a hypermarketů si musí uvědomit, že český spotřebitel není dojná kráva. Jestliže je průměrná obchodní přirážka obchodních řetězců v mateřských zemích kolem 50 %, jak je možné, že v ČR ty samé obchodní řetězce cenu narazí klidně i o 120 % (v průměru okolo 90 %)? Jenomže to musí fungovat mechanismy státu – neviditelná ruka trhu zde evidentně nějak zapomněla zasáhnout. V současnosti stát podlézá spíše těm, kteří takto šidí české spotřebitele. Mimochodem český občan si se svou mzdou v průměru může dovolit koupit zhruba jen 60 % toho, co v sousedním Německu.
Horší potraviny za vyšší cenu a ještě danit své zisky v zahraničí – to je výsledek 27 let starostlivosti vládních činitelů. Považují nás nadnárodní společnosti za hloupé občany druhé kategorie? Proč platíme za prokazatelně horší potraviny více než státy, kde mají obyvatelé o desítky tisíc korun vyšší průměrné i minimální mzdy? Kde jsou nástroje EU, která přichází s normami na vše možné i nemožné, ale nechá pod jednou značkou stejného výrobce prodávat jeden produkt v různých kvalitách? Nenechme si už toto dál líbit! Potřebujeme silný stát, který bude bránit občany před chamtivostí a nekalými praktikami nejen v potravinářství.