Vyhrává nejlevnější, ať to stojí, co to stojí. To je filosofie platného zákona, podle kterého byl v mnoha místech vybírán dodavatel veřejné zakázky. A mnohé radnice na to doplatily. Občanům asi neunikly informace o tom, že ve Statutárním městě Přerově se dostala do stavu kolapsu městská hromadná doprava. O co jde?
Již ve čtvrtek 4. února nevyjelo v dopravní špičce sedm ze 47 spojů MHD. Krize gradovala v pondělí 8. února, kdy na pěti nejvytíženějších linkách nevyjelo 77 spojů. Kde jsou příčiny? Primárně v zákonu o veřejných zakázkách, který mimochodem od prvopočátku KSČM kritizuje jako rizikový pro mnohé zadavatele. V zákonu, který byl přijat z populistických pohnutek vládních poslanců ve volebním období 2010-2013. Na jeho základě byl vybrán dodavatel na městskou hromadnou dopravu minulým vedením přerovské radnice v březnu roku 2014. I když byl předpoklad, že hodnota zakázky na příštích deset let bude 250 miliónů korun bez DPH, výběrové řízení vyhrála společnost, která nabídla 136,8 miliónů korun bez DPH. Snad s předpokladem, že když to nebude vycházet, tak se nějak domluví. Jak se říká lidově – cenu zakázky „podsekli“ s tím, že radnici pak nezbude nic jiného, než plnit dodatečné požadavky.
Nebudu spekulovat, koho to byl nápad. Ale předpoklad, že 250 miliónů bez DPH je blíže realitě, se ukázal. Nové vedení radnice z logiky věci trvalo na plnění smluvních podmínek. Vítěz tendru SAD Trnava a jeho dceřiná Dopravní a logistická společnost Přerov postupně přestávaly být schopny své závazky plnit. Do tíživé situace se dostávali zaměstnanci – zejména řidiči autobusů, kteří za stále menší odměnu odjezdili více a více hodin. Při jejich návštěvě v pátek 5. 2. 2016 v mé regionální kanceláři mi sdělili, že mnohdy na hraně zákonných podmínek, například potřebného času na odpočinek mezi jednotlivými jízdami.
Samotná dopravní společnost si pro zajištění služby pronajímala část autobusů od jiných dopravců. Díky své platební neschopnosti musela vozy vrátit. Stejně tak rostly dluhy u dodavatele pohonného média – zemního plynu (CNG). A výsledkem je kolaps městské dopravy a to, že k 8. únoru 2016 město vypovědělo smlouvu s Dopravní a logistickou společností pro neplnění smluvních podmínek. Od 9. února autobusové linky obsluhuje nový dopravce (Arriva) podle běžných jízdních řádů a v první fázi převzal od Dopravní a logistické společnosti i řidiče autobusů.
„Předpokládá se, že nový dopravce bude zajišťovat městskou autobusovou dopravu v Přerově příští dva roky – do doby, než bude znám výsledek řádného výběrového řízení.“ - stojí v tiskové zprávě Magistrátu města Přerova. Chtělo by se říci: konec dobrý, všechno dobré. Ale konec bude dobrý v momentě, kdy bude v Poslanecké sněmovně přijatý nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který se projednává.
Zadávacím řízením vedle ceny, která je samozřejmě důležitá, budou vyhodnocována i další, pro každý případ specifická, kritéria. Pak bude minimalizováno nebezpečí, že se obce a státní instituce dostanou do nezáviděníhodné situace způsobené chytračením při soutěži o veřejnou zakázku. Snad zvítězí zdravý rozum nad populismem.