Ostravské laguny – opět odloženy

22. 6. 2017

Vláda odložila projednání materiálu o možném navýšení peněz na likvidaci ekologických škod v laguně chemičky Ostramo v Ostravě. Až miliardu korun navíc požadoval státní podnik Diamo, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podle ministerstva financí má ale firma na odstranění škod peněz dost a není tak nutné další peníze poskytovat. Ministr Ivan Pilný (ANO) tvrdí, že vláda materiál odložila proto, že ostravský magistrát v souvislosti s ekologickými škodami zadal další posudek. „Ten bude až v září, proto nemáme podklady pro rozhodnutí, “uvedl.

„Chtělo by se říci ‚pánové a dámy z vlády ČR, přestaňte si hrát s občany Ostravy, trpělivost občanů má své meze. Splňte své závazky ve prospěch Ostravy a jejích občanů‘,“ napsal nedávno Josef Babka, předseda klubu KSČM v zastupitelstvu Ostravy. Včera k tomu dodal: „Ani posudek zadaný městem Ostravou nemůže vládě zabránit, aby rozhodla o navýšení prostředků na likvidaci lagun.“ Podle Babky jsou pro občany Ostravy nepochopitelné jakési hrátky ministerstva financí a ministerstva průmyslu, které se vzájemně obviňují buď z nečinnosti, nebo nekompetentnosti. V neposlední řadě, jak říká klasik, jde o peníze až na prvním místě,“ uvádí Babka.

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Lidi v okolí obtěžují hlavně zápachem. Čištění lagun provázejí od počátku problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Smlouva byla podepsána před 21 lety, sanace začala před 13 lety a vytěženo bylo zhruba 200 tisíc tun kalů. Pak se ale ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, se kterými se nepočítalo.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM

Články

.