V. Filip: Falešná hra Turecka a dvojí metr USA i NATO

3. 8. 2015

Nedá mi to a musím se vrátit ještě jednou k věci, která výrazným způsobem opět narušila nejzákladnější principy mezinárodního práva, a to případ jednání Turecka v rámci NATO. A nejen to, samotné svolání a postup podle čl. 4 Washingtonské smlouvy také zakládá do budoucna další velmi nebezpečný problém a precedent. Turecko po dlouhém váhání začalo bombardovat pozice Islámského státu a zapojilo se tak do bojů proti této radikální islámské teroristické organizaci.

Pokud by to bylo na jejich vlastním území, potud v pořádku. Severoatlantická aliance turecké kroky v boji s terorismem bezvýhradně podpořila. Proč ale Turecko raději svolalo jednání NATO, než aby se obrátilo na Radu bezpečnosti OSN? Možná právě kvůli tomu, že Turecko namířilo záměrně zbraně i proti Kurdům s odůvodněním, že jde o radikály z Kurdské strany práce, jejichž tábory sužuje turecké bombardování. Přitom právě Kurdové statečně a také úspěšně bojují, umírají v boji proti našemu společnému nepříteli, tedy tzv. Islámskému státu. Ostatně i vláda ČR zásobuje Kurdy municí, aby lépe odolávali teroristickému tlaku. NATO, ale také USA přitom dělají, jako by se nechumelilo (tedy nebombardovalo). 

Důvod bombardování Kurdů má zřejmě jediné vysvětlení, pro mě zcela nepřijatelné. Turecko se údajně obává, že by současné úspěšné vojenské akce Kurdů proti radikální islámské teroristické organizaci mohly po válce vést k samostatnému Kurdistánu na jeho hranicích. V takovém případě by však Turecko mělo být v podobném krveprolévání zastaveno. Kdo ale Turecko zastaví, nebo mu alespoň domluví? 

NATO dává od bombardování Kurdů ruce stranou a tvrdí, že co se děje v Turecku, je vnitřní záležitost této země, do které nebude vstupovat. Žel, smutná ukázka dvojího metru. Stačí si vzpomenout na rok 1999 a Kosovo. Slobodan Milošević, bývalý prezident Jugoslávie, tehdy tvrdil, že to vše je vnitřní záležitosti jeho země. NATO mu však odpovědělo, že on nemá pravdu a zahájilo vzdušnou válku pod názvem Operace Spojenecká síla. Dopadlo to vznikem útvaru, který tvoří základ islamismu v Evropě. 

Doufám, že se zástupci ČR v Radě NATO od tureckých útoků na Kurdy distancují a budou se snažit vyvolat diskuzi o tom, jak Turecko v boji proti Kurdům zastavit. Stejně tak stále musím trvat na tom, že si USA a jim spřátelené země, které dle mého názoru zcela ve vlastním zájmu odstranily vlády Libye, Iráku, Egypta, Afghánistánu bez ohledu na důsledky, konečně uvědomí spoluzodpovědnost za tyto rozvrácené země a aktivněji se zapojí do boje proti teroristům z tzv. Islámského státu a jiným teroristickým organizacím a tím začnou řešit i velmi aktuální situaci množících se uprchlíků v Evropě.

Autor: 
JUDr. Vojtěch Filip, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda ÚV KSČM
Zdroj: 
Mediální úsek ÚV KSČM

Články

.