Předpokládáme, že za politické strany kandidují velice inteligentní, pracovití a poctiví lidé. Je předpoklad, že případné psychotesty pro prvních deset kandidátů v rámci krajských voleb, které připravuje dle své představy hnutí ANO, jsou tedy opravdu velmi podivným způsobem prověrky svých členů. Velkým zastáncem tohoto způsobu je brněnský primátor Petr Vokřál.
Prý doba na „načtení“ lidí, kteří do hnutí ANO přicházejí, je velmi krátká a občas to neklapne. Nápad zřejmě pochází z dílny Jaroslava Faltýnka, 1. místopředsedy tohoto hnutí.
Psychotesty nejsou v politice novinkou. Své si s nimi užil a zkoušel je Vít Bárta. Mnozí z vrcholových představitelů hnutí ANO psychotesty nepovažují za šťastný způsob prověrek budoucích kandidátů. V tom asi pánové a dámy z ANO trefili hřebík na hlavičku. Jenže i sami psychologové říkají: „Loajalita a morální hodnoty se vždy zjišťují velmi těžko.“
Je třeba brát také v úvahu, že i lidé, kteří by případně těmito testy, jak si představuje Faltýnek, prošli, mohou v průběhu působení v hnutí ANO své názory změnit a postavit se na opačnou stranu, nežli si první místopředseda představuje.
Touha předejít problémům s případnými rebely, které teď zažilo hnutí ANO v komunální politice, pomocí psychotestů je zřejmě mylnou představou. Různé podněty a situace mohou přimět přehodnocení postojů i u těch, kteří ve svých začátcích byli zcela a bezvýhradně loajální.
Doslovný citát Faltýnka zní: „To vás tak prověří, že po čtyřhodinovém testu ani nevíte, jak se jmenujete.“ Nebo že by místopředseda Faltýnek potřeboval lidi, kteří ani neví jak se jmenují a bezvýhradně poslouchají? I to je koneckonců možné.