Středočeské muzeum v Roztokách otevřelo výstavu Pellé – Braunerová

27. 10. 2015

Ve čtvrtek 23. října byla za přítomnosti francouzského velvyslance, představitelů Armády České republiky a radního pro oblast kultury a památkové péče Zdeňka Štefka v prostorách Středočeského muzea v Roztokách u Prahy slavnostně zahájena výstava Maurice PELLÉ– Zdenka BRAUNEROVÁ – cesty osudů mezi Čechami a Francií.

„Výstava se zabývá vývojem česko-francouzských vztahů v období okolo I. světové války, a to na základě osudu dvou osobností – francouzského generála a české umělkyně. Poděkování si zaslouží celý tým, který dovedl původní myšlenku až k dnešní vernisáži. Přeji výstavě, kterou jsme též podpořili finančně, ať má hodně vnímavých a přemýšlivých návštěvníků,“ sdělil radní Štefek. 

Francouzský generál, diplomat Maurice Pellé byl prvním náčelníkem štábu československé armády. Své postavení využil ale i při budování kulturních vztahů mezi ČSR a Francií. V roce 1921 se oženil se s Jarmilou, neteří Zdeňky Braunerové. Tyto dvě zdánlivě rozdílné osobnosti tak spojil podobný původ, kultivovaný intelekt a rozhled, široké spektrum zájmů, ryzí vlastenectví a oddanost idejím. Jejich cesty se ubíraly ke stejným cílům a na sklonku života se zkřížily. 

Jednotlivé panely porovnávají rodinné zázemí a životopis protagonistů, názor na svět a kariéru, jejich oboustranný obdiv i obdiv jednoho k zemi toho druhého, pokouší se i ilustrovat rozvoj dvou evropských velkoměst, Prahy a Paříže, ale také milostné vzplanutí generála Pellého k Jarmile. 

Výstava, kterou bude možné shlédnout až do 27. března 2016, se koná pod záštitou generálporučíka Josefa Bečváře, náčelníka Generálního štábu AČR, armádního generála Petra Pavla a Miloše Petery, hejtmana Středočeského kraje.

Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje

Články

.