Jak zajímavé je pro našince pracovat za minimální mzdu ve Velké Británii? Proč je zde počet Čechů mezi legálně zaměstnanými relativně zanedbatelný oproti jiným východoevropským zemím? Míří sem za prací především Poláci, Slováci, obyvatelé pobaltských republik, Bulhaři a Rumuni.
Zkusme si podrobněji rozebrat tu nejjednodušší práci za minimální mzdu ve skladu, která je různě vysoká podle dosaženého věku pracovníka. Pokud je vám 18-20 let činí 5,60 £ na hodinu, pokud 20-24 let je 7,05£ na hodinu a pro více než dvaceti pěti leté 7,50 £ na hodinu. Anglicky nemusíte umět téměř vůbec. Ukážou vám, co máte dělat a budete zde pracovat většinou na smlouvu. Pokud tedy nenaletíte podvodníkovi (tzv. zprostředkovateli), který vás sem vyláká za jistou prací např. ve skladu, kde vám po ubytování řeknou, že budete pracovat jen pár hodin v týdnu a vy si vyděláte v lepším případě sotva tolik, abyste pokryli nezbytné životní náklady. Pokud tedy máte regulérní smlouvu na celý úvazek, budete pracovat 8,5 hodiny denně (30 minut máte na jídlo) nebo 12 hodin denně (45 minut nebo 1 hodina na jídlo). Zaměstnavatel za vás bude platit zdravotní a sociální pojištění a máte nárok na placenou dovolenou (jeden týden za tři odpracované měsíce). Mezi nevýhody těchto skladů patří to, že jsou většinou na periferiích mimo město. Pokud je vám tedy více než 21 let, vyděláte si za měsíc kolem 1100 liber.
Na to, abyste ale mohli vůbec někam odjet, potřebujete peníze na počáteční náklady. A ty nejsou zrovna nejmenší… Musíte investovat do cestovného do Anglie, do jízdenky z letiště do místa pobytu, do ubytování a depozitu za ubytování, jízdného do práce, anglickou SIM, stravu atd. Tato částka je různě vysoká, podle toho, ve kterém městě jste. Londýn je samozřejmě nejdražší. Jako příklad si vezměme městečko Mansfield, které nabízí práci především ve známých skladech Sportsdirect. Počáteční náklady se zde pohybují kolem 1000 liber. Další měsíce je to zhruba týdně 85 £ za pronájem pokoje, 15 £ za autobus a kolem 30 liber za jídlo. Takže zhruba polovina toho, co vyděláte, jde na nezbytné náklady.
Takže když si našinec k tomu všemu ještě připočítá odloučení od domova a ztrátu pohodlí života u rodičů, je jasné, proč naše nadšení není až takové, jako například u Poláků.
Brexit otevřel nový pohled na práci v Anglii a v debatách s mladými Čechy tam pracujícími se dozvíte, že chce většina zpět do ČR. I kdyby měli jít na úřad práce a hledat, co dělat dále. Čas na hledání nové práce budou mít i dobře zaplacen, protože podpora v nezaměstnanosti se jim bude vypočítávat z příjmu v UK a bude tedy velmi vysoká. Se sílící korunou nyní již v kurzu přibližně 31 Kč za 1£ o tom uvažují stále více. Doby, kdy libra byla za 38 korun jsou zřejmě nenávratně pryč.