V Čelákovické knihovně začal fungovat bibliobox

14. 5. 2015

V Městské knihovně v Čelákovicích se 12. května dočkali dalšího rozšíření knihovnických služeb. Před vchod do knihovny byl zabudován tzv. bibliobox.

„Návratový box pro knihy byl pořízen za podpory Města Čelákovice i za podpory Středočeského kraje a bude sloužit občanům pro odevzdávání vypůjčených knih mimo otevírací hodiny knihovny,“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který se akce zúčastnil.

Při této příležitosti se hosté, mezi nimiž nechyběli ani zástupci města, seznámili též prostorami knihovny včetně nově zrekonstruované části pro děti a sami si vyzkoušeli bibliobox v praxi.

Bibliobox je navržen pro bezúdržbový provoz. Vhoz knih Biblioboxu je opatřen systémem, který znemožňuje vyjmutí již vhozených knih a chrání knihy před poškozením.

Vkládané knihy padají do vozíku, jehož dno je kryto měkkou elastickou podložkou a je vybaveno pružinovým mechanizmem. Ten umožňuje plynulý sestup dna tak, jak se vozík postupně plní knihami. Dopadová výška knih je tak stále stejná, to je necelých 20 centimetrů, takže jsou knihy dostatečně ochráněny. Objem úložného prostoru 132 litrů zajišťuje dostatečný prostor pro každodenní provoz Biblioboxu.

„Podobný bibliobox máme i třeba ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně a jsou s ním dobré zkušenosti. Přispívá k zvýšení návratnosti knih v termínu výpůjční lhůty a zpřístupňuje je tak včas dalším čtenářům,“ dodal radní Štefek.

Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje

Články

.