Král italský vypověděl Mi válku…

11. 5. 2015

Ve středu 6. května navštívil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek nově otevřenou výstavu v Regionálním muzeu Mělník „Král italský vypověděl Mi válku…“. „Malá výstava připomíná 100 let od otevření jihozápadní fronty I. světové války. Zahrnuje i známé legionáře, jako byl Vacek nebo Havlena a nabízí i zajímavé exponáty jako dobové mapy nebo dopisy z pole,“ představil téma radní Štefek.

Výstava, kterou v muzejní kavárně připravil historik Lukáš Snopek, připomíná problematiku rakousko–italských vztahů před a po vypuknutí 1. světové války, kdy se z původních spojenců stali v roce 1915 nepřátelé. Popisuje kořeny předválečného vzájemného napětí i vývoj od atentátu v Sarajevě k vlastnímu vyhlášení války. Seznamuje návštěvníky s vývojem válečného konfliktu i s rolí československých legionářů, zejména na příkladu Bedřicha Havleny.

Výstava potrvá do konce května. Návštěvníci mohou zároveň od 13. května shlédnout i práce žáků Výtvarného kroužku Klementiny Průchové ze Základní školy Jaroslava Seiferta, které budou pod tématem „Co už umím“ umístěny ve vstupních prostorách muzea.

Přímo v kavárně proběhne ve čtvrtek 14. 5. již 3. ročník Make-up maratonu. Dobročinná akce s podtitulem "Krásou proti rakovině" podpoří nadaci OS Mamma HELP. Část muzejní kavárny se promění v kosmetický salon a za nalíčení bude vybírán minimální poplatek.

19. května zase proběhne v malém sále Kytarový absolventský koncert ZUŠ Mělník, 29. května bude muzeum zapojeno do již 11. ročníku festivalu muzejní noci. Letošní muzejní noc bude spojena se zahájením výstavy "Léto budiž pochváleno!", prostřednictvím které zájemci nahlédnou do volného času mělnických obyvatel i návštěvníků Mělníka a jeho okolí v první třetině 20. století a na programu je i celá řada dalších aktivit.

Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje

Články

.