Ve vlašimském zámku je nová expozice

2. 5. 2015

Na zámku ve Vlašimi otevřelo ve čtvrtek 30. dubna Muzeum Podblanicka novou expozici – Auerspergové. Vernisáže se zúčastnili i radní pro sociální věci Emílie Třísková a radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

„Minulý rok jsme otevřeli novou expozici muzea v zámku Růžkovy Lhotice, nyní připravil tým muzea za finanční podpory Středočeského kraje výstavu o posledních držitelích zámku ve Vlašimi, kteří zde sídlili 200 let,“ podotkl radní Štefek.

Expozice připomíná držitele zámku v letech 1744-1945. Místnosti jsou upraveny jako narrative rooms – vyprávějí prostřednictvím předmětů a obrazových materiálů. Většina vybavení pochází z vlašimského zámku. Bývalý kuřácký salon seznamuje se členy rodu Auerspergů do období Viléma I Auersperga, velký salón je věnován především Carlosu Auerspergovi jako prvnímu premiérovi Předlitavska z let 1867-68 a maršálku českého zemského sněmu. Třetí místnost, původně ložnice s dochovaným táflováním, přibližuje rodinu Carlosova nástupce Karla Marii Auersperga včetně posledního majitele Karla Auersperga-Breunnera, kterému byl zámek v roce 1945 zkonfiskován. Místnost připomíná i dvě návštěvy korunního prince Rudolfa v letech 1878 a 1879. Mezi rarity expozice patří rudolfovská korouhev o délce 352 cm. Zhotovena byla v rámci oslav sňatku korunního prince s belgickou princeznou Stephanií v roce 1881.

Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje

Články

.