Začal hudební festival Antonína Dvořáka

30. 4. 2015

V Příbrami byl 29. dubna zahájen již 47. Ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka. V zaplněném sále příbramského divadla nechyběl ani radní pro kulturu a památkovou a péči Zdeněk Štefek.

„Zahájení festivalu se povedlo, byl to nádherný večer v podání nejen Adama Plachetky a Xianyu Yuege, ale i celé Plzeňské filharmonie v čele s dirigentem Tomášem Braunem. Skvělí byli též diváci, kteří vytvořili neopakovatelnou atmosféru,“ sdělil radní Štefek.

Koncertu předcházel pietní akt, kde zástupci města spolu s partnerskými městy položili věnce u sochy Antonína Dvořáka. A pak již svatohorští trubači festival zahájili.

K nadšeným posluchačům pak zněla díla Antonína Dvořáka, části z oper Čert a Káča, Jakobín, Armida nebo Rusalka. Po přestávce vystřídal Dvořáka Giacomo Puccini s Manon Lescaut, La Fanciulla del West a Turandot a Giuseppe Verdi s Attilou a La forza del destino.

Adam Plachetka a Xianyu Yuege se závěrem museli mnohokrát vracet na jeviště a přidávat…

Festival pokračuje 5. května ve středočeském Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami houslovým recitálem Julie Svěcené, 9. Května se přesune do zámku Březnice, kde zahraje Duo Teres.

14. května se do akcí zapojí i Galerie Františka Drtikola v Příbrami, kde proběhne program Antonín Dvořák v duchovním souznění východu a západu.

Kúhnův dětský sbor zazpívá v Kostele sv. Jakuba 19. května, 21. května se v galerii Františka Drtikola představí slovenský Mucha Quartet, 28. května zazní v Památníku A. Dvořáka za doprovodu klavíru recitál čínského violisty Minlanga Yu. Spojení dvou harf si návštěvníci užijí na zámku Březnice 30. května a 4. Června se v Divadle A. Dvořáka rozezní Filharmonie B. Martinů ze Zlína pod taktovkou indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho v pořadu Antonín Dvořák očima Indie.

Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje

Články

.