Z návštěvy Hornického muzea Příbram

23. 4. 2015

V úterý 21. dubna navštívil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek Hornické muzeum Příbram. V prostorách dolu Anna přivítal hejtmana Miloše Peteru, který se vrátil z jednání s ředitelem státního podniku Diamo o využití exponátů dokumentující historii uranového hornictví v Čechách v areálu bývalé šachty číslo 11 v Bytízu.

„Turbokompresorovna a strojovna v areálu bývalé šachty 11 v Bytízu jsou jedinečným příkladem rozmachu československého uranového hornictví, který by bylo vhodné zachovat pro budoucí generace. Jelikož Diamo se zbytného majetku zbavuje, naskytla se možnost tyto technické památky zachránit,“ sdělil radní Štefek.

Turbokompresory vyrobené v plzeňské Škodovce v roce 1953 vyráběly stlačený vzduch a byly schopné zajistit provoz těžních zařízení i v sousední nejhlubší šachtě revíru ve střední Evropě. Na šachtě č. 16 u nedaleké obce Dubenec bylo dosaženo hloubky 1838 metrů.

„Již jsme v Radě celou situaci probírali a máme pověření jednat právě s podnikem Diamo o možnosti bezúplatného převodu. Musíme ale také zanalyzovat případné náklady, nejen na zpřístupnění, provoz, ale třeba i na ostrahu areálu,“ dodal radní Štefek s tím, že s ředitelem muzea probrali nejbližší následné kroky. V areálu dolu Anna si pak hejtman společně s radním prohlédli nejen některé objekty této Národní kulturní památky, ale svezli se i vláčkem.

Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje

Články

.