Sobota akcí v Kutné Hoře

21. 4. 2015

V sobotu 18. dubna ožila Kutná Hora množstvím aktivit, které byly ve znamení 20. výročí zápisu Kutné Hory do seznamu UNESCO a zároveň zahájení turistické sezóny. Programu se účastnili i náměstkyně hejtmana Zuzana Moravčíková a radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

V Sankturinovském domě byla slavnostně zahájena výstava „Poznej světové dědictví UNESCO“, která zobrazuje fotografie i modely nejen českých klenotů UNESCO, ale i klenotů třeba z Chorvatska, Rakouska, Afriky, Asie.

„Výstava ukazuje, jaké kulturní a přírodní bohatství se nachází v seznamu UNESCO, pro nás i v dostupné vzdálenosti, a i že naše Kutná Hora je skutečným klenotem, který mezi památky UNESCO patří,“ řekl radní Štefek.

V České republice se nachází 12 památek UNESCO z celkových 1007, mimo Kutné Hory je to Praha, Český Krumlov, Telč, Žďár nad Sázavou, Lednicko-Valtický areál, Holašovice, Kroměříž, Litomyšl, Olomouc, Brno, Třebíč.

V Galerii Středočeského kraje se o hodinu později uskutečnil program pro přátele a partnery GASK – komentované prohlídky výstav Jiřího Beránka – Mezidobí a Jiřího Šalamouna – Troufalost v úplňku.

Náměstkyně Moravčíková a radní Štefek se pak zapojili i do křtu katalogů autorů výstav, po kterém následoval i odborný výklad o historii a současnosti vinařství v Kutné Hoře.

Na nádvoří Vlašského dvora byla v 16 hodin zahájena již symbolicky po desáté turistická sezóna. „Probuzení Kutné Hory“ neslo letos podtitul „Přemyslovská Kutná Hora aneb vznik českého eura – jak to bylo s Přemyslovci, Kutnou Horou a českým eurem aneb Vivat Václav II.“

„Probuzení Kutné Hory byla taková předehra bohatého celoročního programu v Kutné Hoře, která přítomné naladila a nalákala na další akce,“ dodal radní Štefek.

Čtyři nevšední průvodci – kněžna Libuše, Přemysl Oráč, mnich Antoň a novinářka Zuzana zavedli návštěvníky do přemyslovského Českého království a pomocí scének objasnili, jak to bylo s objevením stříbra nebo zde raženými groši.

V letošní sezóně nebude chybět Kutnohorské stříbření, Operní týden, hudební festival, Kytara Kutná Hora, Dny francouzské kultury, Dny evropského dědictví, barokní hudba, Ortenova Kutná Hora, Kutnohorské léto, Svatováclavské slavnosti, varhanní festival a další.

Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje

Články

.