V. Filip: Vznik Česko-íránské obchodní komory je nadějí pro naše podnikatele

15. 5. 2015

Delegace Poslanecké sněmovny České republiky pod vedením místopředsedy sněmovny a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se společně s představiteli Íránu shodli na potřebě založení Česko-íránské obchodní komory. Tento rozvíjející se 80 milionový stát totiž v současnosti připravuje investice za desítky miliard dolarů.

Íránští ministři počítají s tím, že do řady projektů se zapojí i čeští podnikatelé, kteří by tak znovu nastartovali tradiční spolupráci mezi Íránem a Českou republikou, což potvrdil první den návštěvy i prezident Teheránská obchodní komory. V letošním roce oslavíme 90 let od navázání diplomatických vztahů a řada českých firem na íránském trhu působí. Do budoucna by jich mělo přibýt.

"Jak íránští ministři, tak i přední představitelé íránského parlamentu, ale i zástupci tamních podnikatelů, se dožadují včasného založení Česko-íránské obchodní komory a znovuobnovení česko-íránské spolupráce, a to nejen z hlediska obchodu," uvedl místopředseda sněmovny Vojtěch Filip s tím, že mají čeští podnikatelé v Íránu dobré jméno, proto o jejich služby a výrobky má tento stát zájem.

Jednou ze zastávek české podnikatelské delegace bylo jednání s íránským ministrem pro ekonomické záležitosti a finance (Ali Tajebnia), který se ke konci dubna chystá do Prahy, aby zde podepsal společně se svým českým protějškem smlouvu o zamezení dvojího zdanění, které představuje v současné době jednu z mnoha bariér, které čeští podnikatelé expandující do Íránu musí překonávat.

"Tyto bariéry je potřeba postupně odbourat a umožnit tak českým společnostem využít jejich potenciálu, umu a často i talentu, aby mohli vstoupit na íránský trh," dodal Filip, kterého po návratu do ČR čekají jednání s předsedou české vlády a ministrem obchodu a průmyslu, aby s nimi dojednal další kroky vedoucí k založení Česko-Íránské obchodní komory…

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM

Články

.