Muzea a galerie si připomínají 70 let od konce II. světové války

12. 5. 2015

V Arnoldinovském domě v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi, sídle Oblastního muzea Praha-Východ byla ve čtvrtek 9. 4. zahájena vernisáží výstava „Květen 1945 ve fotografii.“

„Výstava pomocí informačních panelů popisuje závěrečné dny druhé světové války ve městě a průběh osvobozování, expozice je doplněna i unikátními předměty, které pak budou použity i v Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech, jako je třeba samopal Špagin,“ řekl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek, který se vernisáže společně se starostou města Vlastimilem Pickem zúčastnil. Výstava potrvá do 7. června.

Výstava není jedinou připomínkou 70. výročí vítězství nad fašismem. Muzea Středočeského kraje si okupaci a osvobozování naší vlasti připomínají různými akcemi již od minulého roku. Polabské muzeum si přes fotografie a dobové dokumenty a předměty představuje Válečné Poděbrady již od února, výstava bude otevřena do konce června.

Od dubna si návštěvníci na hradě v Mladé Boleslavi mohou zase prohlédnout výstavu Bombardování Mladé Boleslavi a květen 1945, která byla uspořádána ve spolupráci s Jednotou Československé obce legionářské.

Na dolu Vojtěch v Příbrami bude možné od 5. května shlédnout výstavu Poslední bitva 2. světové války v Evropě u Slivice na Příbramsku, expozice bude přístupný až do 1. listopadu. Nebude chybět ani tradiční akce přímo u Památníku Slivice 9. května.

7. května bude otevřena i výstava II. světová válka a Podblanicko na zámku ve Vlašimi, kterou doplní 12. května přednáška o Pražském povstání. Rozsáhlé oslavy chystá za spolupráce Muzea Českého krasu 7. a 8. května i třeba město Beroun, v rámci kterých bude k vidění kemp americký, ruský a německý, technika lehká, obrněná, dělostřelecká včetně tanku T 34. Nebudou chybět strážní stanoviště, kulometná hnízda, polní kuchyně, stanový tábor. 12. května se pak v Muzeu českého krasu uskuteční přednáška Pod palbou hloubkařů.

V Galerii Středočeského kraje bude zase 9. května vernisáž výstavy Jiřího Sozanského Mezní situace, která je obsahově vymezena právě 70. výročím ukončení II. světové války a 20. výročím ukončení války na Balkáně. Projekt vychází ze studia dokumentárních materiálů, deníkových záznamů, dobových výpovědí a z autentických zážitků autora z míst, kde se tragédie odehrávaly – Terezín, Osvětim, Buchenwald, Sarajevo, Mostar. Téma doplní i Komentovaná prohlídka k dílům Josefa Čapka 19. května. Pro žáky druhého stupně ZŠ a středoškoláky je určen i lektorský program Předtucha, který doplňuje data naučená ve školních lavicích o pocit, který v těžké době 1938 – 1939 do děl vložili jejich autoři Václav Hejna, Josef Čapek, Zdenek Rykr, Emil Filla a Ladislav Zívr.

6. června si v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích připomenou horníky – oběti druhé světové války, a v hostinci U Rozvědčíka v Nezabudicích se 27. června uskuteční pietní akt spojený se vzpomínkou Jaroslava Fraňka, který byl popraven za odbojovou činnost.

Akce ale nebudou končit květnem nebo červnem. Třeba v rakovnické Galerii Samson Cafeé proběhne 23. září komponovaný pořad na téma 70 let od konce druhé světové války.

Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje

Články

.