Černý: Nepojímejme odvody jako nástroj statistiky

9. 4. 2015

Uchopit odvodní řízení jako součást systémového opatření, pečlivě zvážit postup a nedělat jednotlivé kroky bez logické návaznosti doporučuje stínový ministr obrany KSČM Alexandr Černý. Návrat k odvodům navrhla vláda. Podle ministerstva obrany budou znamenat vyplnění dotazníku a povinnost dostavit se před odvodní komisi, která posoudí zdravotní stav a způsobilost jednotlivce. Černý upozorňuje na riziko, že se krok vlády může snadno stát pouhým nástrojem statistiky.

„Odvod je, samozřejmě, nezbytným předpokladem k tomu, aby mohly následovat další kroky. Ale já dosud od vlády neslyšel, jaké by měly být. Nevím, co vláda chce, neřekla, co by mělo následovat,“ upozornil Černý.

Vláda by podle něj měla vědět, zda bude mít pro odvedené vybavení, prostory, instruktory či materiál pro dobrovolnická cvičení. „Budou připraveni na úkoly, k jejichž plnění byli odvedeni? Zkrátka: pokud půjde jen o izolovaný krok, je nesmyslně přeexponovaný. Takový odvod pro odvod nemá žádný smysl. Pokud se naopak ukáže, že tento krok je logicky provázán s dalšími kroky, pak ano, pak může mít smysl,“ uvedl Černý.

K odvodu by měli přijít muži a ženy, kteří v daném roce dovrší plnoletosti. Těch bývá podle statistik na 100 tisíc ročně. Povinnost se nebude týkat každého, těžce postižení, těhotné ženy, policisté, hasiči a další v seznamech nebudou. První lidé by měli přijít k odvodům v roce 2017.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM

Články

.