Vládní boj se smogem je nedomyšlený

26. 1. 2017

Vláda chce k prevenci opakování smogových situací podporovat používání elektromobilů či pracovat na urychlení kotlíkových dotací. KSČM si však není jista, zda má vláda věc skutečně promyšlenu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že pro rozšiřování počtu elektromobilů se musí rozvinout infrastruktura s tím, že je důležité pro tyto účely využít peníze, které jsou k dispozici z Evropské unie. „Zrychlíme také systém kotlíkových dotací a vyzveme krajské úřady, aby zvážily rozsah regulace podniků,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Současný zákon o ochraně ovzduší obsahuje celou řadu nástrojů, kterou mohou proti smogu používat obce a města, například regulační řád a nízkoemisní zóny. Podle Brabce však nebude stát obcím nařizovat, jak například nízkoemisní zóny zavádět, povede k tomu podle něj tlak voličů.

Stínová ministryně životního prostředí KSČM Marie Pěnčíková je ráda, že vláda chce v boji se smogem něco dělat, ale má o vládních řešeních i své pochybnosti. „Kotlíkové dotace by mohly být jistě jedním z nejúčinnějších nástrojů. Problém je, že se objevilo obcházení pravidel a zaznamenali jsme již i případy proplácení starých, neefektivních kotlů. Takže ze všeho nejdřív si v tomto systému ministerstvo musí udělat pořádek,“ řekla Pěnčíková. Také podpora elektromobilů jí nepřijde úplně šťastná. Budování sítě dobíjecích stanic může být mimořádně finančně náročné a dopad na zlepšení ovzduší přitom nemusí být vůbec odpovídající těmto nákladům, upozornila Pěnčíková.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM

Články

.