Klán: Hadi v oblecích

20. 1. 2022

Naší politickou scénou zmítá jeden skandál vedle druhého. Čím dál více začíná být jasné, že korporace, které před volbami podporovaly různé pravicové strany, chtějí nějakou odměnu. V systému legální korupce se tento jev vyskytuje tím způsobem, že jsou politické strany korumpovány dary od soukromých korporací, čemuž se eufemisticky říká politický sponzoring. Tato deformace politického systému následně vede k tomu, že se v politice objevují zástupci oněch korporací, kteří posléze prosazují soukromé zájmy na úkor zájmu veřejného. Oni zástupci se pak neštítí vůbec ničeho – občané, voliči jsou jim kdesi v zadní části těla a zkoušejí, co veřejnost vydrží. Od chvíle, kdy byla jmenována nová pravicová vláda Petra Fialy, se to vše začalo ukazovat v jasných barvách – ostatně podobně jako za minulých pravicových vlád Nečase a Topolánka.

Nejdříve se nám na scéně objevil Jan Farský, který si odletí na studium do USA a vůbec se nestydí ponechat si mandát poslance, včetně financí na svůj plat, plat na asistenta, placení kanceláře apod. To je vrchol drzosti, podlosti, pohrdání voliči a nedůstojnosti, ale co čekat jiného od zástupce STAN, pravověrné odnože TOP 09.

Pak zde na scéně máme pana Víta Rakušana, předsedu hnutí STAN, kterému nesmrdí žádné peníze. Dokonce ani ty, které pocházejí od prapodivných firem kdesi z Kypru, nebo od firem, které jsou v bankrotu. Vzhledem k tomu, že u obou výše uvedených pánů je základním jmenovatelem kapitál – u Farského přinejmenším kapitál na studium v USA a u Rakušana a celého jeho politického sdružení podivné peníze, oba dva pány bychom mohli nazvat »hady v oblecích«. Tento příměr si lze vypůjčit od psychologů Paula Babiaka a Roberta Hare, kteří jsou autory knihy Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce. Uznávaní psychologové zkoumali korporátní svět, což se dobře hodí na pravicové strany, které jsou silně ovlivňovány korporátními firmami. Jako modelový příklad nám v tomto případě poslouží pánové Jan Farský a Vít Rakušan. Je zajímavé, že i největší »had« všech dob Miroslav Kalousek vyzval Jana Farského k rezignaci, což nasvědčuje jasnému štěpení vládní pravice.

Výše uznávaní psychologové definují hady v oblecích následovně: »Psychopati mohou ze začátku působit jako vycházející hvězdy či spasitelé firem, záhy se však ukáže, že obratně zneužívají důvěry kolegů, manipulují nadřízenými a na pracovišti po sobě zanechávají spoušť.« Tolik citace z knihy. Když věc přeneseme na naši politickou scénu, i výše uvedení pánové působí jako vycházející hvězdy, ale nakonec se vůbec neštítí manipulovat veřejností a zneužívat důvěry kolegů.

V případě hnutí STAN to bylo také zneužití důvěry (naivních) Pirátů, když s nimi kandidovali v rámci volební koalice. Piráti poté byli ve volbách téměř »zlikvidováni« kroužkováním, což jim zajisté patří, protože i oni mají ve svých řadách několik hadů. Jedním z největších je ministr zahraničí Jan Lipavský, který nejen, že není odborně vyzrálý, ale je silně ideologicky zaujatý vůči některým státům i lidem. Už začíná vyvolávat spory, což se ukazuje například v jeho postoji směrem k českému velvyslanci v Číně.

Doufám, že si voliči budou nejen tyto věci ve všech dalších volbách pamatovat, ale že také pochopí, že byli podvedeni hady v oblecích a že jim již nikdy žádnou důvěru nedají.

Autor: 
Jan KLÁN, předseda OV KSČM Kutná Hora
Zdroj: 
www.ihalo.cz